Osb Çatı Uygulamaları; OSB, Amerika ve Kanada’da inşaat endüstrisinde yerini almıştır. Yüksek yük taşıma kabiliyeti, ortam koşullarına bağlı olarak, boyut ve şeklinde değişiklik olmaması ve temiz bitişlerin etkileyici görünümü OSB levhayı inşaat endüstrisinde ve dekoratif amaçlı kullanımlarda ideal bir ahşap malzeme yapmıştır.

OSB, 3 adet katmandan meydana gelir. Her bir katman birbirine dik olarak yerleştirilir. Bu teknoloji, kontrplak teknolojisinden alınmıştır ve 95 mm. uzunluğunda 0.65 mm. kalınlığında ahşap parçaları üst üste bindirilerek boyutlarındaki değişmezlik ve yüksek mekanik performans sağlanmıştır. Kurutma işleminde gereken özen gösterilerek ahşabın açık renkli olması sağlanmıştır. Az bir miktarda reçine katılarak yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında preslenerek sıkışma sağlanmıştır.

OSB, ağaç gibi işlenebilir, kesilebilir, çivilenebilir, delinebilir. Köşelere yakın yerlerden çivileme problem yaratmaz. OSB’de iç katmanlarda budaklanma, kırılma ve kesiklikler olmaz. OSB nemli ortamlar için idealdir. Geleneksel inşaat malzemelerinin karşısında iyi bir alternatiftir. OSB, tüm teknik üstünlükleriyle ev yapımında daha ucuz ve modern malzeme kullanılması şansını yaratmıştır. Artık mertek araları 1,25 cm.‘ye çıkabilir veya daha ince mertekler kullanılabilir.

OSB’NİN PÜF NOKTALARI:

— OSB panellerini yerleştirirken paneller arasında duvarda 3 mm., yer döşemesinde 1,5 mm. boşluk bırakılmalıdır.

— Boya, vernik gibi maddelerle rengi değiştirilebilir.

— OSB’de korozyona dayanıklı çivi kullanılmalıdır.

— OSB’yi ıslak zeminlerde (banyo gibi) kullanmaktan kaçınılmalıdır.

— İç dekorasyon uygulamalarında OSB üzerinde vernik, yağ, mum cilası kullanılabilir.

— Dışarıdaki uygulamalarda OSB üzerine boya uygulanabilir.

— Ağaç işleme aletlerinin tümünü OSB’yi işlemek için de kullanabilirsiniz. En iyi sonucu metal uçlu aletleri kullanarak alırsınız.

— Uygulama başlamadan önce OSB’ler uyum sağlaması için 48 saat uygulama yapılacak yerde beklemelidir.

— OSB, panellerdeki nemlilik bulunduğu yere göre şöyle değişir.

Osb Nerede Kullanılır; Çatı kaplamaları,shingle altı levhası,yer döşemesi, kombine ve tek uygulamalarda,araç karoseri imalatında ,her türlü iç dekorasyon işinde ve ambalaj sanayinde,mağaza ,dükkan yapımı ve dekorasyonunda baraka ve prefabrik yapıların iç bölmelerinde ,depo,sahne,spor salonu,okul gibi mekanlarda ,sıra ,masa yapımı gibi marangozluk uygulamalarında.Neme dayanıklı ,düz ve izoleli satıhların yapımında .Taşıyıcı zeminler,duvar ve ara bölme yapılarında kullanılır.


Teklif Al